• https://www.facebook.com/Ekol-fuarc%C4%B1l%C4%B1k-340396255992033/
  • https://twitter.com/EkolFuarclk
Network marketing sistemlerinde stand çalışması faydalı olur mu
                Network marketing sisteminde stant çalışmasının faydalı olup olmayacağı konusuna değinmeden önce network marketing sisteminden kısaca bahsetmek daha doğru olacaktır. Ana hatlarıyla network marketing, yüzyılın yeni sitil satış yöntemi olarak ortaya atılmış bir sistemdir. Bu sistemde doğrudan satış hedefi benimsenmiş olup, tüketicilerle aracısız olarak birebir ev ya da iş yerlerinde ki bu sistem de en çok evde satışlar hedeflenir, ürün veya hizmeti pazarlama sistemidir. Herhangi bir mesai saati benimsenmeden, satıcıların kendi belirledikleri zaman ve yerde tüketiciye ürün tanıtımı yapıp satış gerçekleştirdiği bir sistemdir. Özellikle son yıllarda çokça adı duyulan bu sistemi en çok kendine ek kazanç elde etmek isteyen ve işe gidecek imkânı olmayan ev hanımları, emekliler ve öğrenciler gerçekleştirmektedir. Network marketing sisteminde ne kadar çok üye yapılır ve satış gerçekleştirilirse o derece çok kazanç elde edilir.

              Network marketing sisteminde tanıtım oldukça önemlidir. Doğal olarak tanıtımı yapılmayan bir ürünün güvenilirlik kazanıp, satışı yapılamayacağı da su götürmez bir gerçektir. Bu nedenle sadece kişisel tanıtımlarla yetinilmeyip, aynı zamanda stant çalışmalarıyla da tanıtıma yeni bir ivme kazandırılması gerektiği düşünülmüştür. Her yapılan tanıtım, daha fazla ürün satışını da beraberinde getireceği için stant çalışmalarının yapılması bu yolda atılacak adımların en uygunu görülmüştür. Perakende bir sisteme dayanan network marketing sistemi, perakende olmayan diğer ürünlerin stant çalışmasından farklı olarak maaşlı çalışan elemanlar vasıtasıyla değil, kendi danışman ve üyeleri tarafından gerçekleştirilmekte ve daha fazla özveri gösterilmesi gerektiğini de beraberinde getirmektedir.

Stant çalışmaları genellikle alışveriş merkezlerinde, büyük marketlerde vb. birçok insanın alışveriş için gittiği yerlerde yapılmaktadır. Buradaki amaç daha fazla insan kitlesine ulaşıp ürün tanıtım ve satışını gerçekleştirmektedir. Sadece stant kurmak bir ürün için yeterli bir faktör değildir. Stant ürünlerini sağlıklı bir şekilde tanıtmak ve satmak için pek çok yeterlilik gerekmektedir. Bu yeterliliğin ne olduğuna bakacak olursak;

-          Stant kurulacak yerin ve mekânın çok iyi seçilmesi gerekmektedir. Zira çok kişinin uğramadığı bir yere stant açmak yarardan çok zarar sağlayacaktır. Dolayısıyla hedef kitlesine uygun yer ve mekânın seçilmesi burada oldukça önemli unsurlardan biridir.
-          Standın görsel olarak dikkat çekmesi, cazibeli hale getirilmesi çok önemlidir. Görsellik ve düzen, ürünlerin dizilişi, amaca uygun işlevsel bir şekilde yerleştirilmesi satış ve tanıtım için oldukça önemlidir.
-          Stantta sunum ve satış yapacak kişinin iletişim gücünün oldukça iyi olması gerekmektedir. Bu iş için iletişim baş sıralarda yer aldığı için pozitif, güler yüzlü, kendine özen gösteren, satış yöntem ve tekniklerini iyi kavramış olan birini stant başına geçirmek daha doğru olacaktır.
-          Stantta en çok talep gören ürünlerin numunelerin fazla olması da, satış ve tanıtım esnasında bir aksiliğin çıkmasının önüne geçecektir.
-          Ürünlerle ilgili, onların tanıtımlarını yapan broşür, katalog vb. yardımcı unsurların bulunması gerekir.
-          Ürünlerin üyeliğini gerçekleştirebilecek forum, iş çantası, evrak gibi dokümanlar ihmal edilmemelidir.
-          Stant başında duracak üye elemanların motivasyonunu artıracak, daha çok satış ve tanıtım yapmalarını teşvik edecek ufak çaplı hediyeler de unutulmamalıdır.


Network marketing sisteminde perakende olmayan diğer ürünler gibi büyük bütçeler ayrılamayıp geniş kütlelere ulaşacak şekilde reklam tanıtımı yapılamadığından ( TV gibi) stant çalışmaları oldukça faydalı olarak görülmüştür. Bu nedenle üyelerin doğrudan yapacağı satış kadar, stant çalışmalarının da ürün tanıtım ve satışında etkili olacağı kanaatine varılmıştır. Yukarıda bahsedilen kurallar göz önüne alınarak stant tanıtımı yapıldığı takdirde eminiz ki daha çok satış gerçekleştirilecektir. Kazançların bol olması dileğiyle…
 
  
1441 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın